Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/2/5/2544c8da-82e6-4d14-b42a-a10daee9b076/erichstark.com/web/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/2/5/2544c8da-82e6-4d14-b42a-a10daee9b076/erichstark.com/web/wp-config.php on line 69
Belt and Road Student Summer Camp | Beijing 2018 - Erich Stark

Belt and Road Student Summer Camp | Beijing 2018

Letná škola zameraná na elektrické autá

Ponuka na študijný pobyt do Číny prišla celkom rýchlo a bolo treba sa okamžite rozhodnúť. Informácie nám preposlal jeden z učiteľov, ktorý je z našho ústavu zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Prečítal som si mail s programom Green Car & Autonomous Vehicle a predbežný plán, kde by sme sa naučili niečo o súčasných problémov áut na tradičný pohon, aké sú alternatívne možnosti a ako by mohla vyzerať doprava budúcnosti bez zásahov vodiča. Okrem študijného plánu bolo na programe aj návšteva kultúrnych pamiatok ako Summer Palace, Great Wall, Heaven Temple. Nebola to priamo oblasť, ktorej sa venujem, ale uvedomil som si, že to bude téma blízkej budúcnosti. Bude sa o tejto téme veľa hovoriť a je dobré mať o nej poznatky z krajiny, ktorá je v tejto oblasti veľmi popredu. V sprievodnom liste bolo napísané, že si nemusíme robiť starosti o jedlo, ubytovanie a dopravu na pamiatky. Mimo toho som vždy túžil navštíviť Čínsky múr, tak som neváhal a začal vybavovať všetky potrebné dokumenty na cestu a letenky. Na tento výlet sme sa rozhodli ísť traja doktorandi a traja ďalší študenti z našej univerzity.

Prílet do Číny

Po prílete na letisko Beijing Capital Airport som bol zaskočený tým aký tu majú vzduch. Myslel som, že sa neviem ani nadýchnuť. Nebol som zvyknutý na takýto vlhký vzduch a trvalo to pár dní kým som si nezvykol. Bolo to spôsobené aj tým, že súčasne s vysokými teplotami bola aj veľká vlhkosť vzduchu. Keď zároveň porovnám AQI (index kvality vzduchu) na Slovensku v meste Bratislave – 50, čo je podľa stránky aqicn.org celkom v poriadku, s tým v Beijing – 124 čo označujú za nevhodný pre citlivých ľudí (dáta ku dňu 13.8.2018).

Na letisku nás čakal taxikár, ktorý nás mal odviesť k nášmu ubytovaniu. Cesta tam bola celkom dlhá, medzitým sme aspoň pozerali okolie. Následne sme si zložili veci na internáte. Pred budovou sme mali prvé stretnutie s dobrovoľníkmi a študentami, ktorí pochádzali z celého sveta.

Dobrovoľníci nás tu privítali a ukázali nám budovy v campuse, kam budeme často chodiť a zároveň aj študentské jedálne kam sme dostali stravovací lístok. Neskôr sme si šli pospať, pretože je tu časový posun šesť hodín a čakali na ďalší deň.

Úvod do štúdia

V pondelok bolo na pláne bolo hromadné stretnutie v škole kvôli otváracej ceremónií, kde nám hovorili o programe, rovnako a o čom bude celá letná škola. Ukazovali nám pekne spracované videa k iniciatíve Belt and Road, a zároveň najkrajšie časti mesta Beijing. Tiež bolo pekné vidieť v tej miestnosti vlajku Slovenska medzi ostatnými.

Po skončení úvodnej ceremónii sme mali stretnutie so skupinami, do ktorých sme boli zaradení. Jednalo sa o štyri hlavné skupiny A (Apple), B (Banana), C (Cat), D (Dog), podľa ktorých sme cestovali spolu v autobuse na kultúrne výlety. Potom podskupiny A1-AX atď, v ktorých sme dostali neskôr skupinové zadania. Čo bolo zaujímavé na týchto skupinách, že sa snažili rozdeliť študentov tak, aby každý bol z inej krajiny. Tak vznikla naša skupina A3, kde som bol s jedným Rusom (Roman) a dvomi Číňankami (Ziwei, Lei Lei). Počas ceremónie spomínali nejaký citát, ktorý hovorí o myšlienke, že k novým nápadom prídeme len vtedy keď budeme mať podnety z nového prostredia, nových ľudí a myšlienok.

Zadanie – plagát

V skupine A3 sme mali za úlohu spraviť plagát na jednu tému z oblastí:

  1. Zlepšenie výkonnosti vozidla a energeticky úsporné technológie.
  2. Technológie pre zlepšenie bezpečnosti.
  3. Inteligentné technológie.
  4. Biznis model zameraný na cestovanie.

My sme si vybrali tretí blok so zameraním na oblasť komunikácie medzi vozidlami na ceste a notifikovanie vodiča pred potenciálnym nebezpečenstvom, ktoré môže nastať. Síce sme predtým o téme veľa nevedeli, ale niečo sme sa dozvedeli z prednášok, ktoré sme navštevovali a niečo z vedeckých a komerčných článkov. Keby bolo viac vyhradeného času, tak by to mohlo byť o dosť lepšie spracované.

Zadanie – autíčko na ovládanie cez bluetooth s mini robotmi, ktoré poháňa arduino so servo motormi.

Ďalšia skupina (Team 3) bola zložená rovnako premiešaním ľudí, čo bolo spolu asi 12 ľudí. Úlohou bolo zostrojiť malú platformu s robotmi, ktoré simulujú auto na výrobnej linke vo fabrike. Každý mal možnosť si vyskúšať postaviť svoju časť robota a naprogramovať mikropočítač Arduino. V podstate bolo šesť úloh a každú z nich robili dvaja ľudia. Tu som spoznal znovu novú osobu – Veru z Ruska. My sme mali spraviť hneď prvú časť, kde robot zdvihne telo auta a pripevní ho na auto. Auto sa následne otočí a prechádza do ďalšieho stanoviska. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť, ktorá ma nadchla tak, že by som si doma tiež niečo podobné zostrojil.

Workshop – rozoberanie motora

Medzi ďalšie zaujímavé skúsenosti patri rozoberanie a skladanie motora. Predtým som také niečo ešte nerobil. Nemyslím si, že by som to niekedy prakticky potreboval, ale je to super skúsenosť pre študentov z oblasti automobilovej mechaniky.

Jedlo

Veľa ľudí asi zaujíma ako to tu je s jedlom. U nás na Slovensku tiež máme čínske reštaurácie, ale po tejto skúsenosti mám pocit, že jedlo doma je viac prispôsobené pre nás. Je tu množstvo zaujímavých chutí kombinovaných s pikantným čili. Vždy si viem čo si vybrať od kombinácie viacero druhov mäsa s ryžou, až po rôzne rezance. Raz mi nesadla jedna studená polievka, ktorá bola strašne kyslá. Tá polievka nikomu od nás nechutila, pretože chutila ako ocot. Myslím si, že by tam mala byť varovná nálepka: „Dajte pozor na toto jedlo ľudia z Európy“.

Priamo v priestoroch campusu som našiel jednu vynikajúcu kaviareň, kde som bol takmer denne keď sme nemali toho veľa v škole. Hrá tam príjemná hudba, a dá sa tu pracovať aj na počítači za stolom. Príjemná obsluha je samozrejmosť.

Kultúrny program

Ako som spomínal na začiatku, bol pre nás zariadený vynikajúci kultúrny program. Navštívili sme množstvo miest, ktoré stoja za pozretie v okolí mesta Beijing. Samozrejme, že nie je možné navštíviť všetko. Začali sme teda návštevou Tian’anmen Square, ktoré patrí medzi top desať najväčších námestí na svete. Môže sa sem zmestiť až 1 000 000 ľudí. Blízko sa nachádza Forbidden City, ktoré vyzerá ako majestátna pevnosť. Čo ma tak zaujalo, že vo vnútri nechali postaviť podlahu zo 17 kamenných vrstiev. Vtedajší vládca bol tak paranoidný a bál sa, že by sa mohol niekto dostať do pevnosti zo spodu. V tejto oblasti ma veľmi očarila aj Imperial Garden, ale bohužial sme tam mali len 30 minút a museli sme ísť preč. Bola veľmi krásne postavená aj s rybníkom, stromami a kvetmi. Posledná budova v tejto oblasti bola Heaven of Temple.

Čínsky múr bola pamiatka, ktorú som chcel vidieť najviac zo všetkých. Bola to celkom dlhá cesta, ale stálo to za to. Množstvo častí už nie sú vhodné pre turistov, lebo môžu byť zničené alebo neudržiavané. My sme boli v časti Juyongguan Great Wall. V Číne sa hovorí, že ten kto nevylezie na čínsky múr, nie je pravým hrdinom. Bez jeho návštevy ako keby som ani nebol v Číne.

V rovnaký deň sme navštívili aj Summer Palace, ale tam nebolo až tak čo pozerať. Je to len pekné spojenie jazier, záhrad a malých palácov. Za starých časov to bola tiež cisárska záhrada.

Po výlete do spoločnosti Great Wall Motors som zostal v šokovaný, aké autá vyrábajú. Majú veľmi moderné linky a pokročilé procesy. Mali sme možnosť aj sedieť v jednom SUV elektromobile, s ktorým sme šli asi 210 km/h v zákrute a vôbec som necítil žiadne vibrácie ani nestabilitu. Tak si hovorím, keby čínske autá vstúpili na európsky trh, tak by sa konkurencia musela veľmi snažiť, aby sa udržali tam kde sú.

Čínska alternatíva Uberu

Posledná návšteva bola v spoločnosti DiDi, ktorá je top spoločnosť v oblasti dopravy. Ponúka celú škálu aplikácií pre 550 miliónov ľudí vrámci služieb pre taxi, autobusy, zdieľaných bicyklov, zdieľaných áut a rozvoz jedál. Počet denných jázd dosiahol až 30 miliónov. Táto spoločnosť sa snaží spolupracovať s mestami, taxikármi a komunitami, aby sa vyriešili celosvetové problémy s dopravou. Zatiaľ sa nachádzajú len v Číne, Mexiku a Austrálii. V roku 2019 im skončí dohoda s Uberom a tak budú môcť pôsobiť aj mimo tieto krajiny. Plán je priniesť svoje služby aj do Ameriky a Európy. Na prednáške hovorili o svojich službách, o tom ako vytvorili vlastný cloud a zaróveň začali poskytovať služby aj komerčne. Popri našich cloudoch od spoločností Google, Microsoft, Amazon sme o ich cloude ani nepočuli. Pritom do roku 2020 by chceli byť číslo 1 na svete. Zo všetkých jázd z miest za posledných sedem rokov majú nazbieraných množstvo dát, ktoré priebežne spracúvajú. Nedávno vytvárali nové oddelenie pre umelú inteligenciu, ktoré má 200 ľudí. DiDi by chcela do dvoch rokov rozšíriť toto oddelenie až na 2000 ľudí. Je to neuveriteľné ako môže firma rásť. Do dvoch rokov tiež plánujú aj expanziu do Európy, čo sa týka vývojárskych a výskumných stredísk.

Zhodnotenie

Keď mám celý tento summer camp zhrnúť jedným slovom – úžasné. Majú tu jednu aplikáciu WeChat, s ktorou vedia vybaviť takmer všetko čo si len občan dokáže predstaviť. Čína je vo veľa veciach popredu. Majú vynikajúco vybavené školy, dobrých profesorov a pracujú na zlepšení dopravných systémov. Čo sa týka profesorov a učiteľov, tak skoro každý vyštudoval aspoň časť svojho štúdia na inej univerzite mimo Číny. Vďaka tomuto systému si myslím, že sa dokázali tak rýchlo posunúť dopredu. Prijímať nové myšlienky, podnety a aplikovať ich doma, aby krajina a ľudia mohli napredovať ďalej.