Taký bol rok 2017

Vždy som si chcel spraviť sumarizáciu roku a hlbšie sa zamyslieť nad tým čo sa podarilo alebo nepodarilo. A tento rok takmer tiež… V podstate do 4.1.2018 som ešte len uzatváral pracovný rok 2017. Veľa aktivít, ktoré sa len odkladali na „zajtra“ a tým sa aj všetko nahromadilo. Čítanie článkov, ktoré aktuálne ani nepotrebujem, ale niekedy sa to snáď hodí. Z tohto hladiska by som si chcel viac osvojiť tento nový princíp.

Just in time namiesto just in case.

Čiže určiť si priority a venovať sa aktuálne len veciam, ktoré potrebujem riešiť hneď. A nie pozerať si všetky možné novinky aj z oblastí, ktorým sa nevenujem len aby som nezostal v niečom pozadu. V dnešnom svete je dobré si zanechať odstup od informácií, pretože ich je také množstvo, že často len strácame svoju pozornosť nad tými nepodstatnými.

V tomto článku budú moje najlepšie momenty z predchádzajúceho roka, ktoré mi poslúžia ako timeline keď sa budem chcieť pozrieť do minulosti.

Top momenty roka 2017

Je toho celkom veľa, nedá sa tam dať všetko. Pôvodne som chcel top 10 momentov, ale zastavil som sa pri 9, z čoho jeden bude súkromný, pretože ten ma ovplyvnil asi najviac. 🙂

1. Budujem osobnú značku

Návrh vizitky by Petran.

Tí čo ma poznajú tak vedia, že po skončení školy som sa zamestnal ako programátor. To mi ale nestačilo a chcel som dať vedieť o sebe viac. Tak ako prvú vec na začiatok roka som sa rozhodol založiť si živnosť a budovať si vlastnú značku popri práci – stark.codes. Síce tam toho veľa nie je, ale podarilo sa mi zohnať klientov, tak aby som to stíhal po večeroch popri práci. Ešte raz by som sa chcel poďakovať Števovi za jeho prácu na dizajne a koho by to zaujímalo, tak tu je celý branding a určite aj kontakt na neho ;-).

2. Zostavenie tímu a testovanie idey

Vo februári som natrafil na udalosť StartupWeekend Banská Bystrica a zavolal som kamošom Alexovi a Števovi, že by sme sa mohli zúčastniť s jedným nápadom, o ktorom sme sa dlhšie bavili. Nejak sme sa dali dokopy a už sme dávali ideu dokopy.

V poradí z ľava ja, Alex, Števo.

Dali sme mu názov Wordies.co. Jedná sa v podstate o appku ( alebo Apku? – nový oficiálny preklad od Apple namiesto slova aplikácie 😀 ), ktorá nám uľahčí učenie cudzích slovíčok v dnešnom ubehanom svete. Stačí mať len smartphone.

Som veľmi rád za túto skúsenosť, pretože sme zistili ako dokážeme spolupracovať. Síce skĺbiť pracovné povinnosti a voľnočasové aktivity nebolo jednoduché som rád, že v tomto projekte pokračujeme a čoskoro bude appka dostupná a snáď aj užitočná pre množstvo ľudí.

Len tak mimochodom poradilo sa nám získať tretie miesto od poroty :).

Wordies.co získalo tretie miesto na Startup Weekend Banská Bystrica 2017.

3. Návšteva u Mr. Prezidenta

Toto sa nestáva každý rok, tak si to tu poznačím. Išlo o to, že prezident vyhlásil hackathon na boj proti extrémizmu. Síce som sa pridal do tímu až neskôr a moja zásluha na projekte bola minímalna, som rád že som sa mohol zúčasniť.

Tím, pán prezident a biela ovca 🙂

Ďakujem Irenke za prizvanie, pre viac info v príspevku na FB.

4. Bez prekonávania to ani nejde

Zbožňujem beh. Nie len pre to, že prospieva zdraviu, ale je to moj taký pravidelný reset. Pri vyššom pracovnom zatažení sa nahromadí množstvo myšlienok, ktoré je dobré usmerniť, a tých nesprávnych sa zbaviť.

Kedže som si ho tak obľúbil, tak som si každý rok stanovoval vyššie ciele, koľko km zabehnúť. Taký celkový súmar dám možno inokedy. Na rok 2017 to bolo číslo 700 km. Boli tam isté bežecké preteky, kvôli ktorým som musel nabehať viac, aby som bol spokojný s časom, ale vo všeobecnosti som to nejak neriešil koľko musím týždenne zabehnúť, aby som splnil cieľ.

Všetky bežecké preteky za rok 2017.

Ale ten hlavný ciel bol zabehnúť Košický Medzinárodný maraton mieru (MMM) s časom 4h ( čo sa mi skoro aj podarilo 4:04 ). Ale popri tom sa stalo to, že som zabehol spolu 848 km, teda nárast cca o 21% čo je mega!

Sumarizácia v km.

Keď už sme pri tom Košickom maratóne tak som sa tam hneď prekonal 2x.

Tak už budeme na všetko dvaja, prsteň sa páčíl 😉

5. Musíme sa posunúť vpred – Progresívne Slovensko

Po tom všetkom, čo sa deje v našej krajine už zostalo veľa ľudi znechutených a stratilo akýkoľvek zájem o politiku. Veľa ľúdi sa hneď ohradí, že načo sa zapájať veď aj tak sa nič nezmení. Ako sa hovorí v PS, nerobiť nič sme skúšali a nepomohlo, tak je potrebné niečo robiť.

Tak som sa zapojil ako dobrovoľník a pomáhal som zbierať podpisy, pretože konečne vidím lepšiu šancu pre krajinu, kde chcem zostať žiť. Sú tam veľmi šikovní ľudia z rôznych oblastí čo potrebujeme.

Podarilo sa spísať víziu, akým smerom by sa mala uberať naša krajina. Pracovalo na nej vyše 50 odborníkov.

Potom sme sa ako komunita stretli na chate, kde bolo tiež super a začali sa spoznávať navzájom.

Dobrovolníci Progresívneho Slovenska – https://progresivne.sk

20.1.2018 prebehne v Žiline zakladajúci snem PS a aktivity môžu pokračovať ďalej minimálne v rovnakom tempe. V rovnaký deň bude aj párty pre všetkých sympatizantov PS :D.

6. Konferencie ala WebSummit

V tomto roku som sa zúčastnil najväčšej konferencie v živote vôbec. Nebola to iba konferencia pre programátorov, ale všeobecne pre ľudí, ktorých zaujíma technický pokrok vo všetkých oblastiach. A popri tom som prešiel krásne mesto Lisabonu. Jednu pamiatku sme nestihli pozrieť, tak je pravdepodobné, že v roku 2018 som tam znovu.

Hlavný stage Websummitu.

7. Množstvo nových ľudí

Veľmi rád chodím na rôzne eventy a asi to často aj vidieť na facebooku, keď dávam interested. Asi preto, že rád získavám nové informácie, ale aj kontakty na zaujímavých ľúdí. Často keď som niekam chcel ísť, tak som najprv zistil od známych či sa chystajú a keď nie, tak som nešiel ani ja. To sa tento rok zmenilo a už je to skôr v štýle: „Aha, sem sa chystám, keď chceš pridaj sa.“

8. Finančné vzdelávanie

V tomto roku som zistil, že množstvo ľudí či už vo všeobecnosti, alebo kolo mňa nerozumie financiam a jej náležitým produktom. Nie, že by to bola ich chyba, ale myslím si, že trh to tak chcel. Táto téma ma zaujala tak, že som začal navštevovať vzdelávacie semináre istej spoločnosti, kde dávajú informácie na pravú mieru. Bol som celkom prekvapený, keď som zistil, že sa jedná o sprostredkovateľskú spoločnosť v oblasti financií, ktorá sa delí o tieto informácie verejne. Návštevníci sa potom môžu rozhodnúť, či si veci ako dôchodok, úvery, poistenie a investície poriešia sami, alebo idú do toho so sprostredkovateľom, ktorý ma aj odbornosť a potom sa o klienta náležite stará. A ešte k tomu asi je to  jediná spoločnosť, ktorá sa podelí o zisk aj so svojími klientmi.

Vidno, že viacero ľudí má záujem sa dozvedieť niečo nové 🙂 – fotka je verejná na https://www.facebook.com/ako.vydrbat.so.systemom/posts/1962065884060935

V roku 2018 budem pokračovať v odbornom vzdelávaní v tejto oblasti, pretože si myslím, že je to dôležité mať produkty, ktoré mi môžu zlepšiť život ak sú dobre nastavené. Teda ak niekto bude potrebovať poradiť, kludne sa na mňa môže obrátiť. 🙂

9. Bez knihy už ani na krok

Čítanie kníh u mna prebudilo zvedavosť po nových informáciach. Snažil som sa čítať pri každej voľnej príležitosti, či už pri cestovaní, alebo tesne pred spaním. Samozrejme nie vždy sa to dá. Preto som si osvojil aj nový pristup k získavaniu informácií z kníh a to su audioknihy. Moje predsavzatie bolo prečítať aspon 7 kníh za celý rok a podarilo sa mi 9. Niekto ich prečíta násobne viac, ale povedal som si, že musím ísť krok po kroku.

Osobný záväzok na Goodreads knižnici – https://www.goodreads.com/user_challenges/7154393.

 

Toto bol veľmi zaujímavý rok a po spísaní mojich top bodov, som si uvedomil čo to pre mňa všetko znamenalo. Možno sa k niektorým z nich ešte vrátim a rozpíšem, pretože si zaslúžia väčsiu pozornosť.

Verím, že 2018 bude zasa veľmi inšpiratívny a obohacujúci…