Vstup do online vzdelávania

Lektor Erich Stark

Začiatok

Vstúpiť do online sveta vzdelávania som zvažoval už dávno. Doteraz na to nebolo dostatok priestoru. V marci 2020 vznikla nepríjemná situácia (veď čo budem ďalej hovoriť) a všetci sme zostali doma. Hovorím si, že táto situácia nemusí byť priamo zlá alebo dobrá. Záleží z akého pohľadu sa na to pozeráme.

Mal som pomenej práce, tak si hovorím že to by mohol byť ten správny čas. Kontaktoval som Skillmea, kde momentálne poskytujú kurzy z rôznych oblastí IT, že by som aj ja chcel spracovať technológiu, s ktorou mám skúsenosti. Dohodli sme sa, prišlo nadšenie a kúpil som profi mikrofón, že môžem začať. Môj predpoklad bol, že by to mohlo byť do 2-3 mesiacov hotové. Haha.

Neočakávané problémy

To som ešte netušil, že sa nakopí viac práce a dištančné vyučovanie mi zoberie viac času ako bežne. A keď máte doma malé dieťa, tak aj to treba zladiť (pre nahrávanie zvuku je potrebné mať absolútne ticho). Následne som začal na tom priebežne pracovať a hneď som zistil, že to nepôjde tak rýchlo ako som očakával. Napr. syn spával cez deň asi len 2 hodiny a za ten čas sa až tak veľa stihnúť nedá. Na večer nie vždy zostalo dostatok energie.

Veľa krát už som mal aj nechuť, že do čoho som sa to namočil. Nie preto, že by ma práca okolo toho nebavila, to bolo super. Ale preto, že som si na začiatok zobral veľké sústo v oblasti, kde nemám žiadne skúsenosti. A to je pracovanie so scenárom, príprava úloh a obsahu na spracovanie a následná upráva a strih videa. Veď mi to prišlo také jednoduché.

Ale keď sa nad tým zamyslím, keby sa mi ozval klient, že potrebuje naprogramovať nejaký web v špecifickej technológií tiež mu nepoviem rovnaký čas, ako keby som robil v tých technológiach, ktoré poznám.

Čo by som robil inak?

Nie je zlé rozmýšlať vo veľkom, ale treba začať v malom a postupne sa zlepšovať.

Namiesto toho aby som na prvý krát spravil jeden velký kurz (https://skillmea.sk/online-kurzy/ionic-framework), tak by som začal robiť viac malých videí. Tam by som viac pochopil koľko času trvá vytvoriť jedno dobré video. Pripraviť k nemu materiály, natočiť ho, upraviť zvuk a zostrihať. Tí čo pracujú s videom vedia, že niekedy 5 minútové video striháte aj vyše hodiny. Je to skill ako každý iný. Musíme ho zveľaďovať postupne a nezaseknúť sa v perfekcionizme a očákavať hneď na začiatku majstrovský výkon. Postupovať od dôležitých základov až po náročnejšie koncepty. A tie priebežne aplikovať. Nedá sa všetko spraviť hneď na jedničku. Každá ďalšia práca bude už len lepšia.

Ku koncu by som sa chcel ešte poďakovať Martinovi Hercegovi, ktorý mi na začiatku pomohol pri tvorbe kurzu v časti prípravy a neustáleho feedbacku k jednotlivým častiam.

%d blogerom sa páči toto: